16 mar

Jak działają plisy

Rolety to nowoczesny i bardzo wygodny sposób na to, aby ozdobić okna i uczynić je znacznie praktyczniejszymi. Co trzeba wiedzieć o roletach, zanim zdecydujemy się je wybrać? Od naszej wiedzy będzie zależało to, czy plisy będą nam służyły przez kolejne lata bez awarii i czy ich wygląd będzie dla nas prawdziwą ozdobą. Mechanizm działania plisów jest bardzo prosty i opiera się na wykorzystaniu niezwykle łatwego rozwiązania – rolki, na którą nawijany jest materiał.

Możliwe jest również występowanie innego rozwiązania, polegającego na ściskaniu plisów przy pomocy dwóch prowadnic. To właśnie w tym celu materiał plisów jest zaginany w harmonijkę, co tylko dodaje uroku rozłożonym plisom. W większości przypadków, zaciągnięcie plisów wymaga tego, aby pociągnąć je w górę lub dół. W odróżnieniu od rolet, plisy mają jeszcze jedną ważną zaletę – w pozycji rozłożonej mogą znajdować się na dowolnej wysokości szyby, podczas kiedy rolety rozwijane są od samej góry, aż do dołu.

Plisy okienne

Aby plisy były łatwe w użytkowaniu, nie można zapominać o tym że ich integralną częścią są prowadnice. To one pozwalają na płynne przesuwanie plisów w górę i dół. Prowadnice zwykle zostają wykonane z metalu, a rzadziej z tworzywa sztucznego. Przybierają kolor biały, srebrny, a rzadziej złoty. Sporadycznie można odnaleźć prowadnice dostępne w innych kolorach, na przykład zbliżonych do kolorów plisów. Jak przebiega proces mocowania plisów do ramy okiennej? Są dwa systemy, jakie możemy spotkać przy tego rodzaju produktach. My polecamy plisy mocowane w sposób bezinawzyjny, za pomocą wieszaków plastikowych, zakładanych na górną krawędź okna. Na takich samych zasadach odbywa się montaż rolet okiennych. Drugą metodą, znacznie mniej polecaną jest montaż plisów za pomocą wkrętów. W tym przypadku dochodzi do wywiercenia otworów w ramie okiennej. Tego rozwiązania należy unikać szczególnie wtedy, kiedy okna są jeszcze na gwarancji producenta. Wówczas wykonanie w nich nawet jednej dziurki może skutkować jej wygaśnięciem przy zgłoszeniu najbliższego roszczenia.

http://www.plisy-piaseczno.pl/2015/09/21/zaluzja-plisowana/